Estetska stomatologija

estetska stomatologija

Estetska stomatologija

_

Danas nam je na raspolaganju čitav niz dentalnih postupaka kojima, osim oralnog zdravlja, možemo postići privlačnost i ljepotu osmijeha. Estetska dentalna medicina ne zanemaruje svoju osnovnu zadaću – harmonično funkcioniranje žvačnog sustava, ali prati potrebe današnjice za estetikom. Taj dio dentalne medicine, osim na dobru prevenciju, dijagnozu i sanaciju oralnih struktura, stavlja naglasak na estetiku osmijeha, zdrave i prekrasne bijele zube.

Estetska somatologija uključuje izbjeljivanje zuba, keramičke ljuskice (veneers), bezmetalne krunice (daju apsolutnu prirodnost boje i oblika jer ne sadrže metal te je time omogućen vrhunski estetski učinak).

Izbjeljivanje zuba

_

Tijekom vremena, zbog starenja i pod utjecajem brojnih životnih navika, caklina gubi bjelinu i postaje sivkasta ili žućkasta, puna pigmentacija koje se ne mogu otkloniti poliranjem zuba. U tom slučaju koristimo se metodom uklanjanja pigmentacija sa zuba izbjeljivanjem što uključuje korištenje sredstva koja se baziraju na oksidacijskom procesu karbamid ili hidrogen-peroksida s površinom zuba.

Današnje metode uključuju tek jedan posjet stomatologu, nakon čega se postiže optimalan učinak. Nakon čišćenja tvrdih i mekih naslaga na zube se nanosi gel koji se, ovisno o metodi, aktivira kemijski, termički i svjetlosno. Metode se, osim po načinu aktivacije, razlikuju i po koncentraciji aktivne tvari. U pravilu, svaki od ovih postupaka traje kraće od sat vremena. Postupak je brz i bezbolan, a jedina nuspojava je pojava preosjetljivosti zubi koja u pravilu nestaje unutar jednog ili dva dana. Nakon procesa izbjeljivanja potrebno je izbjegavati obojanu hranu i pića najmanje 48 sati (kava, cigarete, crno vino, obojeni sokovi, crni čaj…). Prije postupka izbjeljivanja pregledom utvrđujemo moguće kontraindikacije kao što su krunice i ispuni na prednjim zubima, avitalni zubi, pušenje.

Izbjeljivanje zuba
Keramičke ljuskice

Keramičke ljuskice

_

Ljuskice su individualno napravljene keramičke fasete, koje se cementiraju na pripremljenu površinu zuba. Današnji materijali, odnosno izuzetno translucentna i transparentna keramika (porculan), koja se koristi pri izradi takvih nadomjestaka, omogućuje posve prirodan izgled. Keramičke ljuskice mogu riješiti većinu problema u dentalnoj medicini, ali tek nakon detaljnog pregleda i pravilno postavljene indikacije.

Problemi koji se uspješno rješavaju ljuskicama su oštećenja ili obojenja cakline, povećan razmak između zuba (dijastema), neke rotacije te zubi potrošeni ili oštećeni škripanjem ili stiskanjem zuba (bruksizam). Ljuskice su trajno rješenje kojim se može znatno promijeniti boja zuba, te korigirati njihov oblik i položaj izrađuju se individualno u laboratoriju. Zbog toga su potrebna dva ili više posjeta stomatologu. Trajnost ljuskica je oko 10-15 godina, ovisno o biološkom faktoru, njezi zuba i ostalih oralnih struktura. Ljuskice pružaju iznimne estetske rezultate, te uz minimalnu invazivnost predstavljaju brzo, efikasno i trajno rješenje za lijep osmijeh.

Krunice

_

Krunice su protetski nadomjesci kojima se rekonstruira funkcija i estetika oštećenog zuba (avitalni zubi, zubi oštećeni opsežnim karijesom, veliki nedostatak zubnog tkiva, zamjena dotrajalih starih krunica). Materijali koji se danas koriste za izradu krunica su metal-keramika (ispod porculana je skelet od poluplemenitih ili plemenitih slitina) te bezmetalna keramika s visokim indeksom dinamičke čvrstoće (cirkonij-oksid, aluminij-oksid). Metal keramika ima izrazito dobra funkcijska svojstva, iako se ne smatra potpuno estetskom, zbog mogućnosti prosijavanja metalnog ruba ukoliko dođe do povlačenja zubnog mesa.

Bezmetalna keramika predstavlja estetsku zamjenu za krunice s metalnom jezgrom. Mehanička svojstva i trajnost bezmetalne krunice jednaka je metal-keramičkoj, ali uz višu razinu estetike. Brušenje zuba za bezmetalnu krunicu je manje opsežno.

Eliminacija metalne jezgre omogućuje prolaz svjetla kroz keramiku i postizanje boljih optičkih svojstava, što ujedno utječe i na sam estetski izgled krune.

Krunice
Mostovi

Mostovi

_

Mostovi su protetski funkcijski i estetski nadomjesci koji nadomještaju jedan ili više zuba. Nedostatak zuba može dovesti do patoloških promjena u zagrizu, pomicanja i naginjanja zuba, oštećenja čeljusnog zgloba, razvoja parodontnih bolesti i nastanka novih karijesa. U izradi mostova potrebno je brusiti susjedne zube koji će poslužiti kao nosači mosta.

Most se sastoji od krunica-nosača i tijela mosta koje se proteže između i nadomješta zube koji nedostaju. Materijali za izradu mostova su metal-keramika i bezmetalna keramika. Nakon brušenja zuba, uzima se otisak, na temelju kojeg tehničar u laboratoriju izrađuje individualni nadomjestak. Trajnost mostova, kao i krunica, ovisi o zdravlju pacijenta i naročito o dobroj higijeni, a potrebne su redovite kontrole.

Ispuni

_

Ispunima nadoknađujemo izgubljenu strukturu zuba (uzrokovanu karijesom ili lomom), u slučajevima kad defekt na zubu nije prevelik.

Materijali za ispune koje koristimo danas su estetski, imaju izvrsna mehanička svojstva, te se odlično vežu za strukturu zuba (ako se pravilno koriste).

Ispuni se izrađuju tako da vjerno oponašaju izgled zuba. To znači da se ispunom oblikuje svaka kvržica i svaka udubina kao kod prirodnog zuba, a prijelaz između zuba i ispuna mora biti neprimjetan. Na oblikovanju kvržica inzistira se ne samo iz estetskih, već i iz funkcijskih razloga. Svaki ispun s razlogom mora vjerno oponašati izgled prirodnog zuba. Ako se to ne poštuje, dolazi do narušavanja prirodne raspodjele sila pri zagrizu, što uzrokuje ozbiljne komplikacije u usnoj šupljini Loši ispuni mogu također biti razlogom zaostajanja hrane između zubi, krvarenja zubnog mesa, neugodnog zadaha i stvaranja džepova.

Ispuni